Öt Elem Wushu Egyesület

FŐOLDAL
Kung Fu

 

Az edzésekhez folyamatosan lehet csatlakozni,
minden korosztály jelentkezését várjuk!
 
 
Edzések
 

Vasárnap    

10.00-12.00

Spartacus sportpálya Budapest, Kőér utca 2.
a birkózó épület melletti füves pálya
 
 


Shaolin

 

A kelet-ázsiai harcművészetek világát ma is titokzatosság és misztikum légköre veszi körül. A hazánkban is egyre nagyobb teret hódító keleti filozófiák és harcművészetek rengeteg ember életét megváltoztatták már meg. A paletta széles, mindenki megtalálhatja a beállítódásának megfelelő stílust. Az elmúlt években egyre nagyobb teret hódított a keleti technikák legkeményebb ágaként számon tartott Shaolin kung fu.

Az isz. 495-ben alapított Shaolin templom Kínában található a Songshan hegyen. Az itt épült templomba érkezett 526-ban egy indiai szerzetes Ta Mo, aki Indiában született Suganda király harmadik gyermekeként. Mivel kshatriya (harcos) kaszthoz tartozott hagyományos küzdéstechnikákat is tanult. Buddhista szellemű neveltetést kapott, tanítója halála után indult el Buddha tanait terjeszteni. Ta Mo (indiai nevén Bodhidharma) látta a templomban a sok órás meditációs gyakorlatok során legyengült szerzeteseket. O maga elvonult a nagyvilágtól, és kilenc éven át meditált egy barlang falával szemben ülve és megvilágosodott. A legenda szerint az árnyéka rajta maradt a sziklán. Visszatérte után fejlesztette ki a szerzetesek fizikumának javítására, az izomzat és az inak nyújtására irányuló mozgássorozatot ami Lo Han 18 keze (Shi Pa Lo Han Shou) néven ma is ismert. Ezeket kiegészítették később a vadállatok mozgásaival. Eleinte a daru, a kígyó, a tigris, a medve és a szarvas voltak. A két utóbbi helyett ma már leopárd és sárkány van.

A Kung Fu története és jelentése

A legenda állításainak ellent mondanak a történelmi adatok, melyek szerint a kung fu valójában ősi indiai harcművészetektől származtatható és körül-belül 4000 éve jelent meg Kínában. A szó jelentése meglepő lehet a nyugatiak számára, hisz nincs több köze a verekedéshez mint a festészetnek vagy az építészetnek. Így hangzik: Az előre eltervezett munka elvégzése, s a hosszú, kitartó munka eredménye és annak tökéletesítése. Ha például egy festő eltervezi, hogy lefest egy hegyet, és ez hosszan tartó kemény munkájába kerül, és befejezi akkor ez is kung fu. Kínában a harcművészeteket a Wu Shu szóval illetik. Mára több mint 300 különböző stílus alakult ki a kung fu-n belül, melyek közül öt alapstílus van.

Egyéb érdekes történet ide kattintva olvasható


ALAPOK

A Shaolinok Öt Alapszabálya

Gyakran használt kínai szavak jelentése

Rangok:

Si Gong/nagymester-nagyapa
Sifu/apa és tanár
Si-heng/családfo
Si-tai-Jiao Lian/első rangú tanár-idosebb testvér
Shia-shang/oktató segéd, kiemelt tanuló
Tudnii/tanuló-legkisebb öcs

Köszönések:

Amitabha/a fényesség legyen veled
Cawan/jó reggelt
Nihao/jó napot
Satien/viszlát
Vanan/jó estét

Egyéb:

Qi/légzés-belső erő
Zho/csináld
Quan/ököl
Zhang/tenyér
Sia -sia/köszönöm
Vo fei chang kan cieni Xiao wo shao lin gong fu sifu./Nagyon, nagyon köszönöm, hogy tanítottál nekem shaolin kung fu-t sifu.

 

 

                                              

 

Utolsó Frissítés: 2010.06.06.